Nejčastější otázky

Otázky týkající se elektronek (lamp)

1) Kdy mám vyměnit výkonové lampy?
Během své životnosti ztrácejí lampy svůj zvuk a výkonové charakteristiky. Vyhořelé „unavené“ lampy můžete poznat podle nižšího výkonu a zejména chybějících nižších frekvencí. Dalším typickým znakem konce životnosti lamp je výskyt ohořelých ploch na skle lampy.

2) Jaká je vlastně životnost lamp?
Životnost výkonových lamp je nejvíce ovlivněna tím, na jaké procento výkonu zesilovač obvykle pracuje a dále na počtu „odpracovaných“ hodin. Dále životnost ovlivňuje konfigurace výkonového stupně. Pokud je zesilovač zapojen v A třídě, jsou lampy více zatěžovány a jejich životnost je kratší. Odhadem by ale měly výkonové lampy vydržet zhruba 800-1000 provozních hodin.

3) Mohu si lampy vyměnit sám?
To Vám nemůžeme doporučit. Každá lampa má své individuální charakteristiky pečlivě měřené a číslované. Pokud jsou lampy měněny, je nutné je pečlivě vybírat podle těchto charakteristik, tedy jestli jsou lampy vybírané a párované. Mnoho zesilovačů má ještě nastavitelný BIAS, který se musí kontrolovat pro nově instalované lampy. V opačném případě je pravděpodobné, že zesilovač nebude správně fungovat.

4) Mohu vyměnit výkonové lampy za úplně jiný typ? A jaký výsledek získám? Např. EL34 za 6L6 nebo obráceně?
Je možné zaměnit lampy 6L6 za EL34 a obráceně ale pouze pokud nastavíte BIAS na správnou úroveň. Nicméně výsledek nebývá vždy dobrý. Problém je výstupní transformátor, který je pro každý druh lamp jiný. Například výše uvedenou záměnou snížíte výkon o zhruba 30%, což může být někdy výhodné, ale zároveň musíte počítat s nižší hlasitostí ve stejném poměru.

5) Jakou životnost mají lampy v předzesilovači?
Lampy v předzesilovači vydrží nejméně po dobu životnosti zesilovače. Tyto lampy bývají obvykle měněny pouze z důvodu změny zvukových charakteristik ale nikoli z důvodu životnosti. Lampy v předzesilovači totiž ovlivňují výsledný tón mnohem více než lampy výkonové.

Otázky týkající se reproboxů

6) Jak mohu připojit mou XL hlavu do 4×12“ XL-Cab reproboxu?
Pro správné připojení XL hlavy do 4×12“ XL-Cab boxu přepněte přepínač impedance na 16Ohm. Poté vyberte mono-use na XL-Cab a nakonec propojte XL-hlavu s XL-Cab boxem silovým kabelem.(nepoužívejte signálový kabel !!! )

7) Jak mohu připojit mou XL hlavu do dvou 4×12“ XL-Cab reproboxů?
Pro správné připojení XL hlavy do dvou 4×12“ XL-Cab boxů přepněte přepínač impedance na 8Ohm, protože dva reproboxy jsou paralelně. Poté vyberte mono-use na XL-Cab.)